Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
 Zmiana warty 
Autor Wiadomość
kpr. Adam Śliwa
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sty 2011, 23:31
Posty: 3606
Post Zmiana warty
Jak wiecie na strefie w drugą noc rozprowadzanie wart było prowadzone zgodnie z regulaminem.

Odstępstwem był brak starego rozprowadzającego ponieważ warty były wystawiane tylko przez 1 drużynę dla ubezpieczenia postoju i nie zmieniała się cała służba wartownicza tylko pojedynczy wartownicy.

Przypomnę jak to wygląda w celu zapamiętania.

Na strefie wartowników było dwóch ale ilość może być zmienna.

Oporządzenie w warunkach polowych składa się z pełnego wyposażenia polowego bez tornistrów. Regulamin określa to po prostu oporządzenie polowe. Z dostępnych jednak zdjęć i filmów wynika że mogą być pewne odstępstwa jak brak chlebaka czy łopatki o czym decyduje każdorazowo dowódca. Warta garnizonowa występuje w umundurowaniu garnizonowym, rogatywka z opuszczoną podpinką.
Rozprowadzający do kaprala włącznie z karabinem, wyposażenie jak wartownicy.

Ważna sprawa nie tylko do zmiany warty. Dowódca wydając komendę np na ramię broń wykonuje ją w wypadku wart w tym samym momencie co strzelcy. Ale np w czasie przeglądu wydając komendę na ramie broń, prezentuj broń stoji przed szeregiem zwróconym w prawo nie twarzą na wprost do żołnierzy. Po wykonaniu przez nich komendy wstępuje na swoje miejsce na równi z pierwszym szeregiem po czym wykonuje te same komendy czyli na ramię broń, prezentuj broń i dopiero wtedy melduje gotowośc odziału do przeglądu.

Nowa warta dalej nazywana "zmianą" staje w szeregu przed rozprowadzającym z bronią u nogi. Po skontrolowaniu wyglądu wartowników i przypomnieniu hasła i odzewu, pada komenda na ramię broń, w prawo zwrot i zmiana podąża za dowódcą na posterunek. Stary wartownik widząc zbliżającą się wartę podchodzi do miejsca wyznaczonego wcześniej do zmiany i staje w postawie zasadniczej z bronią u nogi, nie zdejmuje bagnetu jeżeli z takowym pełnił służbę. Rozprowadzający staje tak staje przed starą wartą aby zmiana znajdowała się na wprost na 3 kroki.

Następnie rozprowadzający robi krok w prawo w przód tak aby odział mieć po lewej ręce. Wydaje rozkaz do nogi broń. Następnie mówi do zmiany nr. 1 marsz. Strzelec wstępujący na warte podchodzi na prawo od starej warty, robi wtył zwrot i staje. Stara warta bez osobnego rozkazu przekazuje ściszonym głosem służbe i także bez rozkazu udaje się na koniec zmiany. Następnie rozprowadzający nakazuje nowej warcie założyć bagnet a starej zdjąć.

Po tym pada komenda na ramię broń - i tu uwaga - zmiana bierze normalnie broń na ramię natomiast nowy wartownik bierze na tą komendę broń tak jak pełni służbę, czyli na przykład na pas.

Następnie rozprowadzający robi krok wprzód, w prawo zwrot i idzie ze zmianą do następnego posterunku, natomiast wartownik zaczyna normalnie pełnić służbę.

W czasie zmiany drugiego wartownika wszystko przebiega w ten sam sposób z tym że nowy wartownik ma oczywiści nr. 2 itd.

Zupełnie inaczej przebiega zmiana warty honorowej lub zmiana warty zewnętrznej czyli np. ta którą można zobaczyć na filmie zmiana warty przed komendą miasta gdzie cały odział wartowniczy ma określone ruchy, zmianę wartownika alarmowego itp co trzeba poćwiczyć, a napisze o tym następnym razem.

http://www.youtube.com/watch?v=rcSc_7SiU3I

Wartownik na posterunku pełni specyficzną służbę dbając o mienie w naszym wypadku grupy i bezpieczeństwo kolegów.

Pełniąc służbę nie salutuje nikomu, jego dowódcą jest dowódca warty i dowódca oddziału który wartę wystawia. I tylko dowódca warty może wartownika zwolnić ze stanowiska, nikt inny. Prz składach amunicji lub materiałach łatwopalnych dowódca warty powinien zabrać strzelcom wszelkie zapałki, zapalniczki i papierosy.
Wartownik może wydawać rozkazy związane z pełnieniem służby wszystkim osobom oprócz dowódcy warty i swego rozprowadzającego oraz osób im towarzyszących). Wolno mu pić wodę.

Widząc kogoś podchodzącego wartownik zdejmuje broń z ramienia i krzyczy stój kto idzie. Po zatrzymaniu i przedstawieniu się przez podchodzącego wartownik może przywołać go i zażądać hasła. Pytany znający hasło może zarządać odzewu ale nie musi. Pamiętać należy że hasła nie krzyczy się tylko podaje ściszonym głosem. Zatrzymując cały oddział wartownik przywołuje do siebie tylko dowódcę tego oddziału a konnym nakazuje zejśc z koni i poluzować popręg. Znając osobę i wiedząc że ma prawo przebywać na terenie obozu nie jest konieczne zarządanie hasła

W przypadku nie znajomości hasła wartownik ma prawo nie wpuścić na pilnowany teren takiej osoby a także zaaresztować i zaprowadzić do służbowego w celu wyjaśnienia. W razie potrzeby może ogłosić alarm głośno krzycząc "alarm".

Na warcie nie powinno sie rozmawiać z cywilami lub kolegami z innych grup co było nagminne na strefie :) Rozumiem że nie można ich po prostu lekceważyć ale należy przywołać wtedy służbowego lub któregoś ze strzelców do rozmowy natomiast wartownik powinien dalej pełnić swoją funkcję aby uniknąć sytuacji w czasie których wartownik sobie rozmawiał a ktoś obok wchodził na teren naszego obozu. Ludzie również to zrozumieją a widząc że służba jest prowadzona na poważnie i rygorystycznie na pewno nie stracimy w ich oczach autentyczności.

W następnym artykule spróbuję wyjaśnić warte honorową i zewnętrzna i zasady jej pełnienia. Narazie tylko jedna uwaga. Wartownika stojącego na posterunku np. przed budynkiem należy salutować przechodząc obok niego i dotyczy to także oficerów. Wartownik nie odpowiada tylko dalej pełni swoją służbę. Tak najprościej obowiązek salutowania nie dotyczy wartownika pełniącego służbę tak jak pełniliśmy ja w podrzeczu tylko np. stojącego na baczność z bronią na ramieniu przed budynkiem dowódctwa lub przed pomnikiem czy miejscem pamięci.

_________________
„Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!” J. Piłsudski


15 Lip 2011, 12:16
Profil
kpr. Adam Śliwa
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sty 2011, 23:31
Posty: 3606
Post Re: Zmiana warty
Wartownicy:

Image

Image

Tu ważne dla wszystkich pełniących wartę!
Image
Image

_________________
„Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!” J. Piłsudski


27 Lip 2012, 15:39
Profil
kpr. Adam Śliwa
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sty 2011, 23:31
Posty: 3606
Post Re: Zmiana warty
Znaki rozpoznawcze
Image

Image

_________________
„Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!” J. Piłsudski


27 Lip 2012, 15:47
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron